Varme og energi

1000 har bestått f-gass eksamen

Illustrasjonsbilde
Illustrasjonsbilde
03.06.13: Det er nå mer enn 1000 installatører som har bestått eksamen og blitt f-gass sertifisert i Norge.
NOVAP er det eksamenssenteret i Norge som har sertifisert flest installatører og forventer å nå 300 f-gass installatører før sommerferien.

– Vi synes det er svært positivt at så mange installatører har valgt å gjennomføre f-gass sertifisering, og mener dette vil heve kvaliteten på varmepumpene som blir installert, sier Bård Baardsen i NOVAP.

Med f-gass sertifiseringen på plass mener NOVAP at bransjen vil være godt rustet til å levere de mest effektive oppvarmingsløsningene til både privathusholdninger og næringsliv.

Etter 1. september 2013 er det kun f-gass sertifiserte installatører som kan installere varmepumper som krever en kuldeteknisk montasje. Dette er i hovedsak luft/luft varmepumper og enkelte typer av luft/vann varmepumper. NOVAP vil fra 13. august arrangere sine kurs på det nye teknologisenteret på Kuben Yrkesarena på Økern.

– Vi ser frem til å flytte inn i nye kurslokaler, og vi har fortsatt noen ledige plasser på f-gass kurs i august, sier Baardsen.