– Norge trenger ungdom som velger en framtid innen bygg og anlegg. Derfor må vi styrke rekrutteringen. Det var budskapet fra messegeneral Gunnar Glavin Nybø under åpningen av årets messe, og fredag inntok 1200 ungdomsskoleelever årets Byggcamp i regi av Bygg Reis Deg.
Av Odd Borgestrand
Rekrutteringsinitiativet rettet mot ungdomsskoleelever ble arrangert i samarbeid med Unique Event. Det er første gang dette arrangeres i forbindelse med messen på Lillestrøm, og trolig vil dette tiltaket bli gjentatt også om to år.
Ungdomsskoleelevene fikk møte 10 bransjeorganisasjoner som presenterte yrkesfaglige utdanningsmuligheter innen byggenæringen.
Dette gir bransjeorganisasjonene en unik mulighet til å inspirere elevene til å velge en yrkesfaglig utdanning og skape seg en fremtid i byggenæringen. Prosjektlederne, Trygve Larsen og Per Arne Svanes har lang erfaring med å arrangere tilsvarende yrkespresentasjoner.