Varme og energi

Prins med sans for varmepumper

29.10.07: Svenske Thermia med sine danske eiere, Danfoss fikk drahjelp av H.K.H. Prins Carl Philip da de mandag innviet sitt nye forsknings- og utviklingssenter for varmepumper i Arvika.




 

Av Odd Borgestrand 

Danske Danfoss investerer totalt 70 millioner svenske kroner i det som skal bli et globalt forsknings- og utviklingssenter for høyteknologiske, miljøvennlige og effektive energiløsninger.

-En stor dag for Tehermia, for Arvika og for hele den svenske tekniske utviklingskompetansen innen energi. Det er karakteristikken fra administrerende direktør i Thermia Värme AB, Carsten L. Sørensen.

For oss nordmenn er det interessant å vite at OSO er valgt som leverandør av rustfrie beredere for Thermia ut fra pris og kvalitet.

Den norske importøren Normann Etek AS ved sin daglige leder Tom Svenningsen var også tilstede under innvielsen i Arvika, og han er imponert over hva svenskene har fått til med dansk kapital. Normann Etek AS er også blitt et heleid Danfoss selskap. –Nå kommer det en rekke spennende og høyteknologiske produkter som en følge av det nye forsknings- og utviklingssenteret her i Arvika, sier Tom Svenningsen til VVS Aktuelt. 

Reportasje kommer i VVS Aktuelt nr 8. 


Forsidebildet:
Prins Carl Philip, landshøvding Eva Eriksson og eierrepresentant Anette Clausen klippet båndet da Europas fremste utviklingssenter for varmepumper ble innviet i Arvika mandag 

  




–Nå kommer det en rekke spennende og høyteknologiske produkter som en følge av det nye forsknings- og utviklingssenteret her i Arvika, sier Tom Svenningsen til VVS Aktuelt.