Ventilasjon

Beam på svenske hender

21.01.08: Beam Sentralstøvsuger AS er kjøpt opp av svenske Östberg og regner med å tredoble omsetningen. Med fersk kapital og nye produkter skal Beam ta en betydelig markedsandel i løpet av tre til fem år sier administrerende direktør i Beam, Johnny Gangsø.

Fra venstre: Olov Åkelund, Johnny Gangsø og Hans Østberg 

Beam selger alt av inneklimaprodukter til norske boliger og næringsbygg. Oppkjøpet gir Beam finansielle muskler til å ta en ledende rolle når alle nye boliger er pålagt ventilasjonsanlegg og godt inneklima. Markedet for boligventilasjon i Norge er på rundt 400 millioner kroner. 

– Gjennom Östberg får vi fri tilgang til topp-produkter innen ventilasjon som det norske markedet både trenger og etterspør. I tillegg får vi en sterk eier i ryggen som gir oss mulighet for posisjonering og markant vekst, forteller Gangsø fornøyd i en pressemelding.

I utgangspunktet ønsket Beam å selge produkter fra Östberg, men endte opp med frisk kapital til sterkere satsing. Svenskene så nemlig at Beam hadde en organisasjon og en kompetanse som kunne hjelpe dem til å ta en viktig rolle i Norge. Sammenslåingen er slik en vinn-vinn situasjon for både det norske og det svenske selskapet. 

Produktutvikling i høysetet
Oppkjøpet vil også sikre en videre utvikling av Beam i Norge, og det ligger også i kortene at det blir flere ansettelser i tiden fremover.
– Både vi og Östberg har svært dyktige medarbeidere, og deres kompetanse er viktig i kampen om markedsandelene. Vi skal være i tet når det gjelder å gi markedet de produktene folk virkelig vil ha, og det sier seg selv at kompetente medarbeidere med lang erfaring er helt nødvendig, sier Gangsø, som også vil vurdere dagens logistikkordning.
CEO i Östberg, Olov Åkerlund, har stor tro på det norske markedet og er svært fornøyd med sitt nye datterselskap.