Bildet: Daglig leder i Mycoteam AS, Kolbjørn Mohn Jenssen, ble intervjuet av Nitimens Erik Bånerud under åpningen av seminaret i Oslo i dag.
Av Odd Borgestrand
Klimaendringene, med våtere, varmere og villere vær, vil innvirke på tilstanden. Det vil også kravet om kraftig reduksjon i energiforbruket. Det blir vanskeligere å unngå fuktskader i årene som kommer, mener daglig leder i Mycoteam AS, Kolbjørn Mohn Jenssen. Mycoteam AS er et spesialfirma innen fukt, muggsopp og råtesoppskader og angrep av treskadeinnsekter. Selskapet har i flere år samarbeidet tett med SINTEF Byggforsk.
Fagsjef i Mycoteam AS, Johan Matsson, sa i sitt innledningsforedrag at det fortsatt er mange aktørere som operer med mangelfull eller feilaktig kunnskap om soppskader. Dette viser at det fortsatt er et stort behov for å presentere den mest oppdaterte kunnskapen om ulike aspekter innenfor fukt- og vannskader i Norden. I tillegg til manglende faglig kunnskap er det også utilstrekkelig kunnskap om bruk av fuktmplingsutstyr, manglende kontroller og kalibrering av utstyret og utilstrekkelig kartlegging av skadeomfang.
Stor forvirring
Det er fremdeles stor forvirring i vurdering av materialer som har vært utsatt for fukt- og vannskader. Dette fordi det er mangel på felles forståelse for hva disse skadene innebærer.
Han understreket at man ved rask oppstart av en kontrollert uttørking kan redde mange materialer fra å bli angrepet av muggsopp. Det viktigste er å sørge for god luftbevegelse over materialene, sa han. Ved vannskader er de første dagene helt avgjørende. Allerede etter èn uke begynner muggsoppen å vokse. Det vil dermed få store konsekvenser dersom man ikke umiddelbart går i gang med å kartlegge skadeomfanget, understreket han.
Bildet: Konsekvensene av å la en vannskade få utvikle seg kan bli ganske katastrofale, var et av budskapene under dagens fuktskade-seminar i Oslo.
Mer fra seminaret i nummer 5 av VVS aktuelt