Sanitær

Håndlaget blandebatteri  i glass

6.10.08: Cersaie-messa tilbyr alt en forbruker kan drømme om. Når nesten 1100 utstillere tilbyr sine produkter er det bare snakk om å velge. Vi falt for et unikt glassprodukt fra det italienske familieselskapet Bongio, med en tradisjonsrik glassblåserhistorie som går 400 år tilbake i tid.

Bildet: Dagens innehaver av Bongio, Antonio Bongio, fører rike håndverkertradisjoner videre gjennom sine unike glassarmaturer for vask og dusj


Av Odd Borgestrand
Bologna, Italia
 
Det italienske Bongio-selskapet tar utgangspunkt i Muranoglasset, et eksklusivt glass som bare produseres i Venezia-distriktet. På den lille øya Murano utenfor Venezia finnes dette unike råmaterialet, som forvandles til eksklusive blandebatterier og dusjer, – og alt blåses etter 400 år gamle glassblåserkunstner. I november kommer de første produktene av denn4e typen ut på markedet i Asia og Russland, i tillegg til Italia.

Egen lov for glassblåsere
Murano’s glassblåsere ble snart øyas mest fremtredende borgere. De fikk sin egen glassblåserlov på 1400-tallet. De kunne blant annet få lov å bære sverd, nøt immunitet fra rettsforfølgelse av den venetianske stat og kunne dermed også gifte bort sine døtre til Venezia`s mest velstående familier. Men glassblåserne hadde lov å forlate republikken. Mange håndverkere tok likevel denne risikoen og satte opp glassovner i omkringliggende byer og så langt unna som England og Nederland, forteller historien.

Asia største marked
I dag har det tradisjonsrike Bongio-selskapet  Midt-østen, Asia og Russland som sine viktigste markeder. Firmaet ble etablert i 1836 og drives fortsatt som et familieselskap. Her er det italiensk kvalitet og stolthet i alle ledd.

 

Bildet: Dersom du har 25.000 kroner til overs kan du raskt bruke dem opp ved å bestille et dusjhode fra tradisjonsrike Bongio i Italia.

 
Selskapets ansatte både designer og produserer sine merkevarer, og her  snakker vi om Ferrari-klassen. Prisen på et håndlaget dusjbatteri i glass er om lag  25.000 kroner, og det understrekes at alt er laget for hånd. Norske kunder står foreløpig ikke på referanselista, men det er ingen problem for oss å sende over hele verden, sier salgssjefen Patrizia Duella til VVS aktuelt.