Nyheter

NRL-sjefen: Tid for arbeid

27.01.09: De siste par årene har vært ekstraordinært gode for VVS-bransjen, og etablerte bedrifter bør klare den kneika vi nå opplever. Det mener administrerende direktør i NRL, Tor Backe.


Bildet: Administrerende direktør i NRL, Tor Backe, mener NRL-bedrifter bør klare seg gjennom vanskelige tider. 

Av Odd Borgestrand

-NRL har kommet med en rekke innspill til Byggenæringens Landsforbund og har fått gjennomslag for mye av det vi har sendt inn, sier Backe til VVS aktuelt. Regjeringens tiltakspakke er et viktig bidrag til at vi skal komme gjennom en vanskelig periode, sier han.

NRL regionalt og sentralt har forsøkt å prioritere blant alle ønskene, og jeg føler at vi har fått gjennomslag for det vi har bedt om. Kommunalminister Magnhild MeltveitKleppa har i en kommentar til oss sagt at vi har både vært konkrete og edruelige, og den attesten setter vi pris på, sier Backe. 

Gode ordninger
– Det som gleder meg mest er at vi har fått nye permitteringsregler. Arbeidsgiverdelen blir redusert fra 10 til 5 dager, og dessuten økes permitteringstidens lengde fra 30 til 42 uker. Det betyr mye, mener Backe.
-Interessant er også bedre ordninger for bedriftsintern opplæring, der vi får mulighet til opplæring i stedet for permitteringer eller oppsigelser. Dette blir det nå avsatt penger til, og mange små og mellomstore bedrifter kan dermed melde på sine ansatte til våre kurs faglige kurs. – At Enova har fått en styrking på 1,2 milliarder kroner ser jeg også positivt på, sier Backe. Det vil bli mange energisparingstiltak på sikt, mener han. 

Advarer mot svart arbeid
De siste månedene er det kommet inn flere rapporter om rørleggere som arbeider svart fordi aktiviteten i firmaene er blitt betydelig mindre. Frykter du mye svart arbeid når det blir trangere tider? 

-Jeg tror ikke mange forbrukere ønsker å bruke rørleggere til svart arbeid. En rørlegger kan ikke utstede garantier for det arbeidet som utføres svart, og det er en stor risiko for kunden, mener Backe. 
Han håper bedriftene har klare regler for at svart arbeid er både illojalt og kan være en oppsigelsesgrunn.