Av Birgitte Henriksen
Den gratis nettjenesten ble lansert 15. juni på rorkjop.no, og skal ifølge baderomskjeden være ”Markedets enkleste tegneprogram”.
Raskt og enkelt
– Vår intensjon er at forbrukeren på få minutter og med ekstremt lav brukerterskel, skal kunne skissere ideer til ditt nye bad, forklarer kjedeleder Frank Olsen til VVS aktuelt.
Programmet er ment for forbrukeren som ønsker å starte planlegging av baderommet sitt.
– Rørkjøp ønsker med dette å videreutvikle sine hjemmesider og gjøre de mer attraktive for sluttkunden. Vi ønsket å tilby sluttkunden et program som var meget enkelt å bruke, og som hadde et enkelt oversiktelig sortiment av VVS-produkter, forklarer kjedeleder Frank Olsen.
Baderomskjeden ønsket også å benytte en leverandør som hadde vært i markedet lenge og som var kjent med både sluttkundens behov og ikke minst hadde kunnskap om bransjen og produktene.
– Valget falt på Compusoft Norge, som står bak det profesjonelle tegneprogrammet Winner. Det at forbrukerens tegninger kan importeres til Winner, ser vi også som en styrke, sier Olsen.
Når forbrukeren har tegnet sitt bad slik de ønsker å ha det er det selvfølgelig enkelt å finne frem til nærmeste Rørkjøp-medlem for å få hjelp til å foredle planene og starte den videre prosessen.
Nøyaktig plassering
VVS aktuelt har tatt en rask titt på programmet.
Ved oppstart velger man formen på rommet etter maler, eller man starter med blanke ark og tegner opp veggene på ”frihånd”. Veggenes lengder skrives inn for å få riktig størrelse på rommet. I neste vindu får man opp et utvalg av vinduer, dører, lettvegger osv. Mål og åpningsretning på dører og vinduer kan velges etter at produktet er satt inn. Ved hjelp av målene som dukker opp når man klikker på tegningen, kan produktet plasseres nøyaktig på veggen. Her kan man også sette inn elektriske punkter, lysbryter, kontakter og vanntilkobling.
I neste omgang velger man innredning. Her er det et lite utvalg av standard-produkter som dras og plasseres inn i rommet. Programmet tillater ikke kollisjoner, men monteringshøyder og andre detaljer kan enkelt endres ved å klikke på de ulike produktene. Her kan man også velge mellom å se plantegning eller se bildet forfra.
Går man videre får man mulighet til å sette farge på tilværelsen – med ulike valgmuligheter for møbler, gulv og vegger, før tegningen ferdigstilles. Nå kan man velge mellom å få ta runden inne på badet i 3D- noe som krever installasjon av 3D-Viewer-innoplus, eller ta ”snapshots” fra ulike vinkler i rommet. Her plasserer man bare kameraet i ønsket posisjon og går videre til neste side for å se resultatet. Denne delen kunne kanskje vært løst på en enklere måte, i stedet for at man må gå frem og tilbake mellom sidene, og vente på at sidene skal åpnes. Til slutt kan man fylle ut et kontaktskjema for å bli kontaktet av nærmeste Rørkjøp-forhandler.
Få produkter
Rørkjøp har rett i at det er et enkelt program, med enkle forklaringer under veis, og stort sett selvforklarende funksjoner. Begrensningene ligger etter vår mening i produktutvalget, som er lite sammenliknet med tilsvarende programmer.
Blant annet har Bademiljø et program med mer et større utvalg av produkter, og mer forseggjorte produktbilder merket med modell og produsent. Her er også foto-funksjonen bedre, men samtidig kanskje et lite hakk mer avansert.
Hva mener du om Rørkjøps nye tegneprogram? Prøv selv og si din mening i kommentarfeltet under denne saken! Tegneprogrammet finner du her.