Sanitær

Svennebrev med utfordringer

Glade
Glade
26.10.11: Fire unge rørleggerlærlinger gikk opp til svenneprøven på standen til NRL under Bygg Reis Deg. Alle fire bestod prøven med glans.
Av Anton Granhus

De fire lærlingene hadde lange og til dels tøffe dager på messa.

– Torsdag og fredag begynte vi 09.00 og var ferdige kl 19.00. Onsdag, lørdag og søndag ble litt kortere, forteller Torbjørn Leer fra Rørlegger Strand og Teksle AS.
Han bestod prøven med glans. Faktisk fikk han karakteren Bestått, meget godt, en karakter som ikke er veldig ofte delt ut i faget.

– Det mest utfordrende med dette har vært kommentarene fra forbipasserende, men det har vi funnet en løsning på. Musikken på full guffe i øret, når man trenger ro og konsentrasjon, ler Leer, som bestod, men som ikke fikk svennebrevet sitt under utdelingen.

– I Buskerud er det en regel om at man ikke skal få svennebrevet før man er ferdig med læretida. Så selv om jeg har bestått så har jeg et par uker igjen av læretida, så jeg får vente, men det går helt fint, sa den unge rørleggeren som, når dette leses, har avslutta læretida og gått over i rørleggernes rekker.

Are Skar Nilsen fra opplæringsnemnda hadde en løsning på problemet. Hver lærling hadde et seil med navn og bilde på ved sin arbeidsplass under svenneprøven. Denne ble behørig signert av prøvenemnda a slik at også Leer skulle få et synlig bevis på at han hadde bestått svenneprøven.