– Alle energikrevende komponenter som benyttes i varmepumpen må taes med i energikalkylen, også ettermonterte enheter som pumper etc, skriver Friganor i en pressemelding.
Villedende
Selskapet mener at COP er en øyeblikksverdi som gjør seg godt i brosjyrer, men kan virke villedende på forbrukeren. I praksis må varmepumpen fungere under mange forskjellige driftsforhold gjennom året, noe som påvirker virkningsgraden. Mens COP ofte er oppgitt ved en utetemperatur på syv grader celsius, tar årsvirkningsgraden, SCOP, hensyn til områdets gjennomsnittstemperatur.
– Anleggets årsvirkningsgrad vil derfor gi et mye riktigere bilde av sparepotensialet, og vil være lettere for en forbruker å forholde seg til enn COP, mener leverandøren.
Innebygget
Daikin Altherma er først ute med standard fabrikkmontert utstyr på luft til vann varmepumper som måler energiforbruket. Dette gjøres enkelt med en mengdemåler og temperaturfølere og en programvare som regner ut et resultat i kWh.
– Selv om en Daikin Altherma har et godt selvdiagnostikksystem som oppdager de fleste avvik som bør korrigeres, kan det forekomme avvik som ikke er feil. Slike avvik i driften kan lettere korrigeres med hjelp fra historikken på energimålingen, skriver Friganor.
Optimal drift
Ved oppstart av en varmepumpe vil energimåleren også være et godt hjelpemiddel for installatøren, som får et øye inn i anlegget og kan gjøre de riktige innstillingene for å sikre optimal drift. Selv små justeringene er viktige med tanke på at varmepumpen skal arbeide i mange år. Brukeren av varmepumpen vil også lettere kunne følge med på anleggets drift ved å kontrollere anleggets energimåler.
Også øyeblikksverdier kan stadfestes allerede ved oppstart da man har vannmengde og temperaturdifferanser.
Korrekt bilde
Daikin Althermas energimåler leveres ferdig fabrikkmontert i anlegget og krever ikke fordyrende tilleggsutstyr eller programvare. Allerede nå er det krav i enkelte land i Europa med energimåling av varmepumpen for å få tilgang til offentlig støtte.
– Når vi ser på innsparingspotensial i prosent, i forhold til SCOP verdien, vil en SCOP på 3 gi et sparepotensial på 67 prosent, og en SCOP på 4 ha et potensial på 75 prosent i spart energi. Derfor er det viktig at varmepumpen har en optimal drift for å sikre størst mulig energibesparelse. Optimal drift vil også sikre utstyrets levetid. Althermas enerigimåler logger data gjennom et helt år og vil gi et korrekt bilde av drift og anleggets energiforbruk, avslutter leverandøren