Avdelingsdirektør Bjørn Bjørnstad åpnet konferansen og kom med fire miljøutfordringer til bransjen:
• Overvann. Vi kjenner problemene og teknologien er kjent. Noen kommuner har allerede begynt å utarbeide planer for håndtering av overvann.
• Fiskeoppdrett og lusemiddelproblematikk. Det har kommet krav til rensing av slam.
• Fosfor. Det er mange årsaker til dette, bl.a. knapphetsressurs, kjemisk rensing og plantetilgjengelighet.
• Avløpsrenseanlegg. Kontroll av avløpsrenseanlegg viser at 40 prosent ikke overholder kravene.
Statssekretær Lars Andreas Larsen i Klima- og miljødepartementet refererte til at det er satt høye miljøkrav til vann- og avløpssektoren, og at nye krav kan komme i forbindelse med lovutvalget for overvann. Departementet har ikke identifisert spesielle utfordringer knyttet til rammebetingelsene for sektoren, men er lydhøre dersom dette ikke stemmer med virkeligheten.
Stortingsrepresentant Ketil Kjenseth fra Venstre leder Stortingets vanngruppe deltok også på innovasjonskonferansen og snakket om utviklingen av vannbransjen og at det er viktig for bransjen å prioritere tiltak.
Bak vannbransjens innovasjonskonferanse står Vannklyngen, Enova, Miljødirektoratet, Innovasjon Norge, Forskningsrådet, Norsk Vann og VAnnforsk.
Les mer om #vanninnovasjon2015 her.
(KIlde: Norsk Vann)