Bildet: En liten kraftmaskin fra AEG
Drill-/boremaskinen AEG BS 12 C IQ er i kraft av den lille størrelsen, store
yteevnen og en lang rekke andre kvaliteter, det ideelle verktøy når det kommer til bore og drilloppgaver under vanskelige forhold, skriver selskapet i sin produktbeskrivelse.
Det er takket være LitiumIon batteriteknologien det nå er mulig å produsere denne kompakte maskinen.Kraften i BS 12 C IQ kommer fra ensterk motor og et 12 volts LithiumIon batteri på 1,5 Ah.
-Vi har testet den kraftige drill-/boremaskinen, og på tross av vekten på kun 1,1 kg kan den
skru 140 stk. 5×60 mm skruer i mykt tre på én enkelt opplading. Det er hele 20% mer enn
sammenlignbare maskiner,” sier Magnus Karlsson, produktsjef hos AEG Elverktøy.
AEG BS 12 C IQ har et maksimalt dreirmoment på 18,5 Nm, noe som er det høyeste i sin klasse. Takket være en 18-trinns momentinnstilling kan dreirmomentet alltid stilles inn så det
passer perfekt til materialet. Maskinens maksimale borekapasitet er 10 mm i metall og 20 mm i tre. Den variable hastigheten sikrer full kontroll under bore- og drillarbeidet.