16.06.08: Stiftelsen VEKST mener generalsekretæren i Norges Astma og Allergi Forbund, Geir Endregaard er en pådriver for å sikre at helseaspektet kommer tydeligere fram når innemiljøet diskuteres i ulike fora. Derfor ble Endregaard hedret med en ærespris under Innemiljøkonferansen 2008.
Bildet: Generalsekretær Geir Endregaard (t.v) ble hedret med ærespris av informasjonslederen i Stiftelsen VEKST, Kai Hollstedt.
Av Odd Borgestrand
Geir Endregaard var med å prege konferansen Innemiljø 08 på danskebåten mellom Oslo og København fra torsdag til lørdag.
Han mente begrepet helse må komme inn som et målbart parameter når inneklima skal evalueres. Kriterielisten i forskrifter og lovverk må også omfatte helsebegrepet, og det må komme en enkel oversikt over hva som kreves i bygge- og driftsfasen av boliger og offentlige bygg, mener Endregaard.
– Vi må utarbeide rapporter som alle forstår, inklusiv elever, lærere, foreldre og ansatte.
Det er klare forskrifter for luft ute, og det samme må vi ha for innemiljøet. Målet må være å få bort faren for helsemessige plager, sa han blant annet under konferansen.
Ansvarlige eiere av skoler og barnehager må vite hva de skal forholde seg til, og derfor må det utvikles parametre innen luftkvalitet, temperatur, akustikk, belysning og stråling for landets 3000 skoler
Grundig sjekk Astma og Allergiforbundet krever at alle skoler skal ha en grundig sjekk hvert tredje år, og at et statlig organ må foreta kontrollen.
– Vi skal snu en utvikling, og vi må skjære over en debatt som har vart i 30 år, sa en offensiv generalsekretær i Norges Astma og Allergiforbund, som vil ta initiativ til en ny nasjonal strategi for forebygging og behandling av astma og allergi, der innemiljø i barnehager, skoler og helseinstitusjoner og yrkesbygg skal kvalitetssikres slik at de ikke fremkaller eller forverrer allergiske sykdommer og andre helseplager.
Forbundet vil nå invitere til en politisk spisset innemiljøkonferanse på Beitostølen i oktober, og deretter få i gang en formalisert kontroll.