– Den nye divisjonen har et bredt utbud av produkter med sterke markedsposisjoner. Dessuten bidrar den tiltagende sjøbårne handelen til å skape en solid base for fortsatt vekst, sier Peter Leifland
Samtidig er virksomheten innen divisjonen variert og lite avhengig av verftenes kontrahering til rederi- og offshorenæringen. Mer enn en tredel av divisjonens ordreinngang relateres til ettermarkedsforretninger, og drøyt 10 prosent forbindes med markedet for landbasert dieselkraft.
– Dessuten utgjør de miljømessige løsningene en voksende andel. Man bør dessuten notere seg at våre miljøprodukter ikke er avhengig av nybyggnasjonens utvikling. Det finnes til og med store muligheter når det gjelder ettermontering på eksisterende fartøy, understreker Peter Leifland.
Den nye strukturen kommer til å speiles i den offentlige finansielle rapporteringen fra og med første kvartal 2012.
Alfa Lavals selgende divisjoner omfatter dermed Equipment, Process Technology samt Marine & Diesel. Samtlige deler av nysalget mot det marine markedet og markedet for dieselkraft løftes ut av Equipment Divisjonen. Det samme gjelder de deler av ettermarkedet som relaterer direkte til disse markedene. Aalborgs virksomhet innen industrielle dampkjeler i Brasil plasseres i Process Technology Divisjonen.
Segmenter innen Marine & Diesel:
· Marine & Offshore Systems
· Marine & Diesel Equipment
· Parts & Service.
Marine & Offshore Systems: Globalt nysalg av Alfa Laval Aalborgs produktsortiment, som omfatter dampkjeler, inertgassystem, varmegjenvinningssystemer samt flytende produksjonssystemer til kunder innen Marine & Offshore.
Marine & Diesel Equipment: Globalt nysalg av Alfa Lavals tradisjonelle tilbud til de to sluttmarkedene kombinert med Alfa Laval Aalborgs sortiment av varmegjenvinningsutstyr til dieselkraftmarkedet. Peter Leifland er utnevnt til sjef for den nye divisjonen. Hans tidligere posisjon som ansvarlig for Vesteuropa og Nordamerika, overtas av Nish Patel, som i tillegg blir nytt medlem av Alfa Lavals konsernledelse.
Proformasifre for divisjonen for Januar -September:
SEK millioner
Ordreinngang 5 873
Ordrebok 5 900
Fakturering 6 007
Driftsresultat (EBIT*) 1 280
– i prosent av salget 21,3
* Etter step-up avskrivninger, men eksklusiv integrasjonskostnaden for Aalborg på SEK 80 millioner.
Om Alfa Laval
Alfa Laval er en ledende, global leverandør av spesialprodukter og prosesstekniske løsninger basert på nøkkelteknologiene varmeoverføring, separering og væskehåndtering. Omsetningen i 2010 var 24,7 milliarder svenske kroner. Alfa Laval har 12.600 ansatte.
Selskapets komponenter, systemer og tjenester er utviklet for å kunne hjelpe våre kunder med å optimere ytelsen i sine prosesser. Løsningene brukes til oppvarming, nedkjøling, separering og produkttransport i industrier som fremstiller mat- og drikkevarer, kjemikalier og petroleumsprodukter, legemidler, stivelse, sukker og etanol. Alfa Lavals produkter brukes også i kraftstasjoner, om bord på skip, i verkstedindustrien, gruveindustrien, i håndteringen av slam og avløpsvann, samt i klima- og kjølesystemer for komfort.