Varme og energi

AMS-avklaringer på plass

04.12.12: Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har nylig kommet med flere avklaringer knyttet til utrullingen av smart strøm. Energi Norge er svært fornøyde med at NVE i stor grad har lagt kraftbransjens anbefalinger til grunn.
Fram mot 2017 skal samtlige strømmålere i Norge skiftes ut med nye digitale strømmålere (AMS). NVE har nylig kommet med flere sentrale avklaringer om funksjonskrav for de nye strømmålerne.

– Dette er meget gledelig, da det i praksis betyr at nettselskapene kan fortsette prosessen med å ferdigstille sine kravspesifikasjoner til AMS-leverandørene, sier Ole Haugen, næringspolitisk rådgiver i Energi Norge. Pålegget om utrulling av AMS kom i 2011. Uten disse avklaringene nå, ville selskapenes AMS-prosjekter stoppe opp.

NVE har i stor grad lagt kraftnæringens anbefalinger til grunn i de nye AMS-avklaringene. Direktoratet skriver blant annet i et brev til Energi Norge, at hvis det foreligger spørsmål knyttet til uklarheter i grensesnitt mellom avanserte målesystemer (AMS) og eksternt utstyr til hjemmenettverk (HAN), vil Energi Norges anbefaling være en sentral del i spørsmålet om hvor vidt det enkelte selskap oppfyller avregningsforskriften.

Det er etablert prosjektorganisasjoner for AMS i nettselskapene, men vesentlige forsinkelser nå vil kunne svekke fremdriften. Fortsatt gjenstår avklaring av mandatet for utvikling av et sentralt datanav hos NVE og Olje- og energidepartementet. Energi Norge legger derfor til grunn at den økte tidsbruken i avklaringsfasen, fører til at NVE vil vise fleksibilitet ved vurderingen av selskapenes fremdrift opp mot de tidsfristene som er satt.