Bosch presenterer nå en helt ny generasjon luft/vann-varmepumper som gir både forbedret energibesparing og mange andre fordeler. Bak den forbedrede årsvirkningsgraden ligger blant annet en turtallstyrt kompressor. Den tilpasser effekten etter husets varmebehov, noe som gir høyere effektivitet spesielt om våren og høsten når man ikke behøver full effekt. Bosch Compress 6000 AW har en COP på 4,0 ved A2/W35.
Til den helt nykonstruerte varmepumpen har man også valgt de mest moderne og mest strømbesparende komponentene. Varmepumpen er derfor er merket med A++.
Varmepumpen gir opp til 62 oC varmtvannstemperatur og selv ved -20 oC gir den mer en 45 oC turtemperatur.
Den moderne grunnkonstruksjonen, der en ramme av skumplast erstatter en tradisjonell stålramme, gir forbedret isolering mot varmetap og bidrar til et lavt lydnivå helt ned til 40 dB (A).
Ny, smart elektronikk gir meget god styring på varmtvannsproduksjonen og gjør det mulig å fjernstyre varmepumpen via internett og smarttelefoner.
Bosch Compress 6000 AW er utviklet og blir produsert i Sverige.