– Nå må arbeidsgiversiden slutte å sloss mot vindmøller og akseptere at deltidsansatte har rett på overtidsbetaling, mener YS-nestleder Lizzie Ruud Thorkildsen.
I et hasteinnkalt møte i dag morges varslet arbeidsminister Kjersti Stenseng partene i arbeidslivet om at de norske reglene for overtidsbetaling av deltidsansatte må endres.
To avgjørelser i EU-domstolen har slått fast at deltidsansatte har krav på overtidsbetaling fra første time de jobber ut over avtalt stillingsprosent. Regjeringen ber nå en partssammensatt arbeidsgruppe jobbe fram løsninger basert på at dette skal gjelde også for deltidsansatte i Norge.

Lovforslag så raskt som mulig
Nestleder i YS, Lizzie Ruud Thorkildsen, mener dette bør være punktum for konflikten om overtidsbetaling for deltidsansatte.
– Det er bra at arbeidsministeren og regjeringen nå slår fast at deltidsansatte skal få overtidsbetalt for arbeid utover avtalt stillingsprosent. Nå trenger vi at arbeidsgruppen har fokus på hvordan det skal implementeres, og at det kommer et lovforslag så raskt som mulig, sier hun.
– Slutt å sloss mot vindmøller
YS-nestlederen forventer også at arbeidsgiverne avslutter sine aksjoner der de oppfordrer til å ikke gi ekstravakter og merarbeid til deltidsansatte. NHO har oppfordret medlemsbedriftene til å ikke benytte deltidsansatte til ekstravakter eller merarbeid.
– Nå må arbeidsgiversiden slutte å slåss mot vindmøller, og akseptere at deltidsansatte har krav på overtidsbetaling. Det som bør være fokus framover er å gi deltidsansatte som jobber mer enn sin stillingsprosent tilbud om større stillinger, sier hun.