Rørleggerkjedens erfaringer i 2009 kan tyde på at han kan ha rett i det.
– Rørkjøp har hatt like stor produksjon i 2009 som i 2008, noe som betyr at det har gått svært bra med den lokale Rørkjøp-rørlegger rundt om i Norge. Man kan vel si at 2009 gikk bedre enn forventet, siden spådommene var svært dystre, sier han til VVS aktuelt.
Normaltilstand
Generelt mener han at det alltid vil være behov for gode håndverkere:
– Heldigvis er det slik at en dyktig håndverker alltid vil ha nok arbeid, sier han.
Olsen ser ikke bort fra at 2010 nok vil bli et stramt år for mange på flere plan, men han er optimistisk på vegne av den lokale rørleggeren.
– Markedssituasjonen slik den er i dag er mer å betrakte som en normaltilstand enn de ”hete årene” vi har passert, noe som betyr at man nok bør drive nøkternt og kostnadsbevisst i tiden fremover, sier han.
Handelsmønster i forandring
For dem som har vilje til å tenke nytt og tilpasse seg endringene som kommer i dagens verdikjede, mener han mulighetene er mange.
– Handelsmønsteret og kunnskapen til forbrukeren er under endring og jeg tror personlig at den største utfordringen vår bransje står overfor er at det norske rørleggerfaget risikerer å utvannes i takt med økende andel nye salgskanaler direkte mot forbruker, sier han.
Når det gjelder Rørkjøps viktigste satsingsområder i år, svarer Olsen at det vil være å fortsatt styrke supportapparatet rundt alle rørleggerne i kjeden, samt sørge for å være en god og lojal samarbeidspartner til alle deres merkevareleverandører og logistikkpartnere.
– Kommer dere med noen spennende nyheter i det kommende året?
– For medlemsbedriftene ja, for bransjen ellers … vi får se, svarer han.
Rørkjøp skal ikke ha stand under høstens VVS Dager.
– En totaløkonomisk vurdering har medført at vi ikke vil ha stand i år, avslutter Frank Olsen.