Varme og energi

Én milliard til energikrafttak

Bildet: Enova
Bildet: Enova
19.05.11: Sammen med Enova og Innovasjon Norge tar Norges forskningsråd et krafttak for å fremme utviklingen av fremtidens energiløsninger.
− Denne felles utlysningen er statens bidrag til den norske satsningen på fornybar energi og energieffektivisering. Nå utfordrer vi næringslivet til å gripe de mulighetene dette gir, er de tre partnernes budskap til bedrifter og investorer.

Utfyllende program
De tre aktørene Enova, Innovasjon Norge og Forskningsrådet, finansierer hvert sitt ledd av prosjekter som fremmer fornybar energi og energieffektivisering, gjennom program som utfyller hverandre.

Forskningsrådets RENERGI-program utlyser midler til forskningsprosjekter i en tidlig fase, og disse prosjektene kan for eksempel ha form av modellering og laboratorieforsøk. Utlysningen dekker både prosjekter som handler om fornybar energi og prosjekter som er mer rettet mot energieffektivisering. Målgruppen for programmet er bedrifter og forskningsmiljøer, og årets utlysning er på rundt 250 millioner kroner.

Bølge- og tidevannskraft
Innovasjon Norges miljøteknologiordning er et landsdekkende tilbud som finansierer pilot- og små og større demonstrasjonanlegg innen miljøteknologi, herunder fonybar energi. Dette programmet ble satt igang i 2010 og videreføres i perioden 2011-2013. Årets budsjett for miljøteknologiordningen er på 257 millioner kroner, og Innovasjon Norge kan i tillegg tilby risikolån og industrielle forsknings- og utviklingskontrakter.

Enovas program for teknologiintroduksjon støtter demonstrasjon av nye energiteknologier, og dette programmet har en ramme på rundt 150 millioner kroner. Enova har også en målrettet satsing som lyser ut midler til fullskala demonstrasjon av nye teknologier innen marin kraftproduksjon gjennom Program for marin fornybar kraftproduksjon. Programmet retter seg i hovedsak mot offshore vind, samt bølge- og tidevannskraft, og budsjettet for dette programmet i år er på om lag 250 millioner kroner.

Vi ha flere selskaper
Gjennom sitt virkemiddelapparat kan staten bidra med gode rammer for medfinansiering, og Forskningsrådet, Innovasjon Norge og Enova vil sammen skape en attraktiv arena for innovasjon og teknologiutvikling. De ønsker å komme i dialog med næringsaktører som vil investere i energiprosjekter.

Arvid Hallén (administrerende direktør for Forskningsrådet), Gunn Ovesen (administrerende direktør for Innovasjon Norge) og Nils Kristian Nakstad (administrerende direktør for Enova) er samstemte i hva de opplever som en av hovedutfordringene.

− Vi trenger flere selskaper og investorer som vil satse kapital på innovasjon for fremtidens energi- og miljøutfordringer. Dette er et viktig satsingsområde for staten, og vi tilbyr nå en betydelig medfinansiering, sier de tre direktørene i en felles pressemelding.