Demonstrasjonsprosjektet som har fått navnet DeVID (Demonstrasjon og verifikasjon av intelligente distribusjonsnett) er tildelt 14 millioner kroner fra Norges Forskningsråd (NFR). Resten finaniseres av energibransjen selv og andre offentlige midler, melder NTE.
Prosjektet gjennomføres sammen med The Norwegian Smartgrid Centre (Smartgridsenteret) i Trondheim, mens de praktiske utprøvingene skal gjøres i pilotområdet Demo Steinkjer og i Fredrikstad Energiverks prosjekt Smart Energi Hvaler i Østfold.
– Det er gledelig at forskningsrådet på denne måten bidrar til å sikre finansieringen av et forskningsprosjekt som kommer til å få stor betydning for hele energibransjen, sier konserndirektør Håvard Belbo i NTE.
– Tildelingen markerer starten på et nasjonalt løft innen forskning på og utvikling av det framtidige strømnett i Norge og den gjør vårt område til en avgjørende arena for utprøving av framtidas netteknologi, sier han.
Prosjektet går over tre år med en kostnadsramme på 38 millioner kroner og skal prøve ut nye tjenester som kan tilbys gjennom strømnettet etter at de nye avanserte måle- og styresystemene (AMS) er installert i de aller fleste bygg i 2016. I tillegg ventes prosjektet å bidra til produktutvikling og nyskaping både i nettselskaper og hos leverandører. Det er statlige myndigheter som har pålagt energiselskapene bytte ut alle målerne i løpet av de neste fem årene.
Gjennom prosjektet som nå skal gjennomføres blant annet i Steinkjer, skal kundene prøve ut utstyr som gir tilgang til mer informasjon om priser og energibruk og bedre styring av energibruken. På sikt er målet at utstyret skal bidra til både bedre og mer effektiv bruk en energi i boliger og næringsbygg.