Varme og energi

Enova støtter spillvarmeprosjekt ved Elkem Salten

Bildet: Elkem Salten er et silisiumverk med et årlig kraftforbruk på om lag 1 TWh.(Foto:Bente Braaten
Bildet: Elkem Salten er et silisiumverk med et årlig kraftforbruk på om lag 1 TWh.(Foto:Bente Braaten
20.11.12: Enova har gitt tilsagn om 350 millioner kroner i støtte til energigjenvinning av spillvarme ved Elkem Salten. Anlegget skal produsere 300 GWh elektrisk kraft.
– Dette er et godt og fremtidsrettet prosjekt der Enova bidrar med støtte til en industriaktør som tør å satse stort og tenker langsiktig rundt energigjenvinning, sier adm. Dir. Nils Kristian Nakstad i Enova.

Elkem Salten er et silisiumverk med et årlig kraftforbruk på om lag 1 TWh og en årlig produksjon på 70.000 tonn silisium, 32.000 tonn Microsilica og 8.000 tonn Sidistar (2011). Hovedmarkedet for verkets produkter er EU.

– Slike prosjekter bidrar til å gjøre norske smelteverk til de mest energieffektive i verden. Det bidrar i neste omgang til fortsatt effektiv utnyttelse av norsk vannkraft og en meget klimavennlig industriproduksjon sammenlignet med det som finne i mange andre land, sier Nakstad

En undersøkelse gjennomført av Enova i 2009 viste et spillvarmepotensial på bortimot 20 TWh i norsk industri. Det tilsvarer hele en fjerdedel av den samlede energibruken i industrien.

– Norsk fastlandsindustri er en stor energibruker med et betydelig potensial både for energieffektivisering og utnyttelse av spillvarme Enova ønsker å prioritere de aktørene som bruker teknologier og løsninger som ligger helt i forkant av utviklingen. Enova ønsker derfor flere slike prosjekter velkommen, sier Nakstad.