Nyheter

– Et helt nødvendig løft for yrkesfagene

Illustrasjonsbilde. Foto: utdanning.no
Illustrasjonsbilde. Foto: utdanning.no

Det sier Bjørnar Valstad, daglig leder i WorldSkills Norway, i en kommentar.

– AP-SP regjeringen ønsker å gjennomføre et kraftfullt løft for yrkesfagene ifølge Hurdalsplattformen. Både økt fokus på praktiske fag, utstyrs-situasjonen i videregående og utfordringer med læreplasser er adressert i erklæringen. Men det er i praktisk politikk vi vil måle resultatene av regjeringsskifte i tiden som kommer. Et løft for yrkesfagene er helt nødvendig for å sikre nok fagarbeidere og sikre at de har kompetanse for å løse de store utfordringene Norge står ovenfor de kommende årene, sier  Valstad.

I Hurdalsplattformen heter det blant annet:

Regjeringen vil:

• Sikre læreplass for alle ungdommer som er kvalifisert etter Vg2, i samarbeid med fylkeskommunene og arbeidslivet, der regjeringa skal leggje til rette ved blant anna å:

• Styrke oppfølgingen av ungdom i overgangen fra skole til læretid.

• Stille strengere krav til seriøsitet og bruk av lærlinger ved offentlige innkjøp og anbud.

• Styrke rammevilkene for lærebedrifter, inkludert å styrke tilskudd og ordninger for lærlinger med behov for særskilt oppfølging.

• Bedre dagens fraværsreglement slik at det blir mindre rigid og byråkratisk, mer rettferdig for elevene og legge opp til økt gjennomføring.

• La fylkeskommunene avgjøre modell for opptak til videregåande skule i eget fylke.

• Gjennomføre et utstyrsløft for yrkesfagopplæringen slik at skoledelen av opplæringen blir mer relevant for arbeidslivet elevene skal ut i.

• Innføre en særskilt grunnfinansiering for kulturarvskuler, og sikre at skolene også kan ta inn voksne uten rett til videregåande opplæring i disse fagene.

• Ta i bruk flere alternative opplæringsarenaer, for eksempel produksjonsskoler, og utvide bruken av praksisbrevordningen til å gjelde alle skoler med yrkesfag.

• Etablere et nasjonalt senter for yrkesfag.

• Gjennomgå stipendordningene i videregåande opplæring og som del av gjennomgangen vurdere behovet for styrking av utstyrsstipendet og borteboerstipendet.