Av Mette Ellefsen
Så langt er det kun utbetalt 32 millioner av de 71 millionene som ble satt av til støtteordningen. Over 4.400 husstander har meldt inn sine tiltak som gjennomført, mens et tilsvarende antall husstander har gyldige tilsagn hvor utløpsfristen ikke har passert rapporteringsfristen. Man kan fortsatt søke, men disse søknadene blir lagt i kø i påvente av frigjorte budsjettmidler.
Trøndelag best
Tallene for de som har gjennomført tiltak viser at Sør-og Nord Trøndelag er best i klassen, tett fulgt av Oppland og Hedmark. Når det gjelder luft/vann-varmepumper er det gitt flest tilskudd til husholdninger i Rogaland, Hordaland, og Sogn og Fjordane.
Betydelig potensial
Sverre Inge Heimdal, prosjektleder for tilskuddsordningen har denne kommentaren til tallene etter et år: -Ordningen har en viktig funksjon når det gjelder å utvikle markeder for teknologier som kan bidra til redusert energibruk i husholdningene. Mange husholdninger griper muligheten og forsterker inntrykket av at det fortsatt er et betydelig potensial og vilje hos husholdningene. Flere av tiltakene som støttes er krevende å gjennomføre og iverksettes til tross av at vi i en periode har hatt lave elpriser.
Fordelingen
Vi viser her fordelingen av søknader, prosentvis i parentes, i forhold til hvilket tiltak man har søkt om støtte til:
Pelletskamin (18,7%)
Pelletskjele (1,6%)
Sentralt fyringssystem for elektriske varmeovner/og eller vannbårne løsninger (17,8%)
Væske/vann varmepumper (21,4%)
Luft/vann varmepumper (40,5%)
Tallene viser fordelingen av søknadene pr 1.12.07.
Enova forteller om stor investeringsvilje hos de husholdningene som har benyttet seg av tilskuddsordningen. Hittil er det investert for over 300 millioner blant de 15.000 personene som hører til i husholdningene. Største enkelttiltak når det gjelder antall søknader og gjennoførte tiltak er luft/vann-varmepumper som ser ut til å ha fått et markedsmessig løft i 2006-07. Gjennomføringsandelen er størst for pelletskaminer og væske/vann-varmepumper med gjennomføringsandeler over 50%. Sammenlignet med 2003 er dette høye tall.
Enova vil vurdere nye tilsagn løpende, basert på markedene for de produktene som er omfattet av ordningen og på mengden av tilbakeleverte tilsagn.