Varme og energi

Flere kristiansandere knyttes til fjernvarme

Fjernvarmenettet får overskuddsvarme fra forbrenningsanlegget til Returkraft og spillvarme fra Glencore Nikkelverk.

– I området som har fått navnet Amalienborg er vi godt i gang med legging av rør for tilførsel av varmt vann. Målet er at det skal være klart til innflytting i første byggetrinn i oktober, sier Trond Erik Garmannslund, prosjektleder i Agder Energi Varme.

Fjernvarme er ifølge prosjektlederen blitt en populær og konkurransedyktig energikilde. Utviklingen mot passivhus og plusshus gir mindre energibehov til oppvarming, men folk fortsetter å bruke varmtvann. I stedet for en tradisjonell løsning med separate rør til oppvarming og varmtvann, brukes tappevannsrør også til oppvarming. Dermed reduseres antall rør fra kundesentralen i kjelleren fra to til fire.
 
– Utbyggere er veldig interessert i løsningen, som vil gi lavere livsløpskostnader for anleggene, sier Hege Jortveit, leder for prosjektavdelingen i Agder Energi Varme på Agder Energis hjemmeside.