Varme og energi

Kommunene må gå foran

Bildet:Mange beslutningstakere er involvert i et godt energibygg
Bildet:Mange beslutningstakere er involvert i et godt energibygg
11.02.09: – Energiforbruket i norske bygg er økende, og vi må snu den negative trenden.
Spørsmålet er hvem som bestemmer innen byggebransjen. Nå er det viktig at hele kjeden går sammen for å nå de mål som er nødvendig, og kommunene må gå i front.
Av Odd Borgestrand

Det sa administrerende direktør i Enova SF, Nils Kristian Nakstad, under Enovas byggkonferanse i Trondheim i dag.

Enova vil øke sin oppmerksomhet mot kommunal virksomhet fordi norske kommuner er ulykkelige eiere av oljefyrer som nå må konverteres. Det er store muligheter i denne sektoren for å nå regjeringens mål. Kommunene eier betydelige arealer, og de bør gå foran med gode eksempler med energieffektiviserende løsninger, sier Nakstad i et intervju med VVS aktuelt i Trondheim. 

Styrking av Energifondet.
På fredag skal styrkingen av energifondet vedtas i Stortinget, og hensikten er at 1,2 milliarder kroner skal føre til tiltak for arbeid.  For Enova er det en stor utfordring å få nærmest dobling i sitt budsjett, innrømmet Nakstad.
-Det er snakk om store rammer og stor frihet og ansvar hos oss, sier han.
Nakstad mener det er viktig at Enova nå er rask og treffsikker i sin gjennomføring.
-Vi må ta både kortsiktige og langsiktige markedshensyn, og vi må ta hensyn til andre deler av tiltakspakken.

Enova vil dele opp sine bevilgninger innen varme, bolig bygg og anlegg, industri, vind og ny teknologi og dessuten øke innsats for veiledning til industri og husholdninger. Bygg og varme vil alene få nærmere 1 milliard kroner for skape tiltak for energieffektivisering, og Enova vil ta i mot de prosjektene som allerede er ferdig planlagt.