Varme og energi

Kommunene vil energieffektivisere

Bildet: Mange kommuner har vist interesse for Enovas energieffektiviseringskurs. (Illustrasjonsfoto:Birgitte Henriksen)
Bildet: Mange kommuner har vist interesse for Enovas energieffektiviseringskurs. (Illustrasjonsfoto:Birgitte Henriksen)
17.02.11: Norske kommuner viser iver etter å energieffektivisere byggene sine, og Enova opplever stor pågang fra kommuner som vil delta på kurs.

Av Birgitte Henriksen

Enova starter nå en landsomfattende kursserie for norske kommuner der målet er å hjelpe kommunene til å ta en ledende rolle med å redusere og legge om energibruken i norske bygg. Kursene er finansiert av KRD.

Regjeringens uttalte ambisjon er at energibruken i bygg skal halveres innen 2040 og at alle nye bygg skal ha passivhusstandard innen 2020. Vurderingene bygger blant annet på rapporten fra en arbeidsgruppe ledet av Eli Arnstad, som presenterte forslag til mål og tidsplan for å øke energieffektiviteten i nye og eksisterende bygg.

– Selv om departementet ennå ikke har konkludert på tiltakssiden, er det åpenbart at kravene til mer energieffektiv byggeskikk vil skjerpes i årene som kommer, sier kommunalminister Liv Signe Navarsete i en kommentar.

Hun er derfor svært glad for at norske kommuner vil gå foran i arbeidet med energieffektive bygg, enten det gjelder nybygg eller rehabilitering av eksisterende bygg.

– Vi har allerede flere gode forbildeprosjekter i norske kommuner, og jeg vil oppfrodre kommunene til å ta i bruk virkemidlene Enova har for å realisere nye energieffektive bygg, sier statsråden.

På kursene får kommunene vite mer om Enovas nye støtteprogram og mulighet til å diskutere kommunens prosjekter med en rådgiver fra Enova.

– Både mer informasjon om passivhus, energieffektivisering og drift av kommunal bygningsmasse blir sentrale tema i kursserien, opplyser seniorrådgiver Kjersti Gjervan i Enova.