Varme og energi

Masseoppsigelser i Vestas

03.05.12: Cirka 2.3000 ansatte i det danske storkonsernet Vestas blir oppsagt. Om noen må gå ved fabrikken i Kristiansand, er usikkert.
– Vi vet ikke noe nå. Jeg kan derfor ikke svare på om vi er bekymret eller noen ting. Du må snakke med direktøren, sa klubbleder Vestas Casting Kristiansand AS Tor Ivar Ruud til Fædrelandsvennen onsdag. 

Bedriften ligger på Dalane, produserer vindmølle- turbiner og het før Kristiansand Jernstøperi. 
Fabrikksjef og direktør Rigmor Fardal ville ikke kommentere saken onsdag kveld. 

Danske medier har skrevet mye om den økonomiske krisen i Vestas- konsernet. Det er åpenbart at mor- konsernet til fabrikken i Kristiansand er inne i tøffe tider. Onsdag skrev danske medier at konsernet gikk på et nytt milliardunderskudd. Første kvartal tapte selskapet mer enn 1,2 milliarder danske kroner. 

Samtidig kom meldingen om at selskapet skal slankes ned til rundt 20.000 ansatte på verdensbasis. Mellom 2000 og 2300 ansatte skal sies opp innen utgangen av 2012. Godt over en milliard danske kroner skal spares inn. 

Vestas Castings Kristiansand var gjennom en tøff nedbemanning i fjor. Da ble bedriften slanket fra 225 til rundt 135 ansatte. Den gang sa bedriftsledelsen av de norske arbeidsplassene var cirka 30 prosent dyrere enn tilsvarende i andre deler av konsernet.