Aktuelt

Norconsult og Akvaplan-niva inngår strategisk samarbeid

Norconsult og Akvaplan-niva ønsker nå å tilby en helhetlig pakke med markedsledende kunnskap og erfaring som kan bistå kundene i alle ledd. På bildet: Kontorleder for Akvaplan-niva i Bodø
Norconsult og Akvaplan-niva ønsker nå å tilby en helhetlig pakke med markedsledende kunnskap og erfaring som kan bistå kundene i alle ledd. På bildet: Kontorleder for Akvaplan-niva i Bodø

Norconsult har mye erfaring og ekspertise innen akvakultur, med referanser som dekker spesialkompetanse i alt fra enkeltfag som elektro og VA, til roller som prosjektingeniør og prosjektarkitekt ved siden av byggherre, og støttespiller for planer og søknader mot offentlige etater. Norconsult har etablerte fagmiljøer med kompetanse både på landbaserte oppdrettsanlegg og på marine konstruksjoner og kystmiljø. Det skriver Norconsult i en pressemelding.

Nylig ferdigstilte Norconsult en veileder som vil legge føringer for utførelse av tilstandsanalyser for landbaserte oppdrettsanlegg. Gjennom dette oppdraget opparbeidet selskapet seg en unik innsikt i de nye kravene og dokumentasjonsbehovene som stilles i det nye regelverket. Oppdraget ble gjennomført på oppdrag for Fiskeridirektoratet.

 

Vil bistå med markedsledende kompetanse

Akvaplan-niva er bransjeledende innen miljø, biologi og akvakultur – og jobber inn mot både forskning og konsulenttjenester. Selskapet tilbyr tjenester som overvåkning, miljørisiko- og konsekvensvurderinger, akvakulturdesign og ledelse samt en rekke akkrediterte tjenester. Med mye erfaring på både landbasert og sjøbasert akvakultur, har Akvaplan-niva et svært bredt nettverk og kompetansebase.

Ved å kombinere sine styrker ønsker nå Norconsult og Akvaplan-niva i felleskap å tilby en helhetlig pakke med markedsledende kunnskap og erfaring som kan bistå kundene i alle ledd.

– I Norconsult legger vi vekt på høy kvalitet, bærekraftige prosjektløsninger og høy kundetilfredshet. Vi ønsker derfor samarbeid med de beste aktørene i markedet for å kunne tilby kundene mest mulig optimale leveranser, sier Norconsults gruppeleder og markedskontakt for akvakulturmarkedet, Onno Musch i meldingen.

– Vi har en del erfaring fra tidligere samarbeid med Akvaplan-niva og vet at vi knytter til oss et imponerende kunnskapsmiljø innen biologi og miljøtjenester. Vi er sikre på at dette vil gi stor merverdi i oppdragene vi har i oppdrettsbransjen, sier Musch.