Vann og avløp

Norsk VA, – langt unna innovasjonspris

Bamble kommune investerer i nytt renseanlegg ved Ivarsand. Nå blir det offentlig vann og avløpsledninger også ut i skjærgården i kommunen. Illustrasjonsfoto: Odd Borgestrand.
Bamble kommune investerer i nytt renseanlegg ved Ivarsand. Nå blir det offentlig vann og avløpsledninger også ut i skjærgården i kommunen. Illustrasjonsfoto: Odd Borgestrand.
07.06.12: Vann- og avløpssektoren i Norge må ta ansvar for å få inn nye holdninger og nye løsninger.  Sektoren er i dag langt unna en innovasjonspris.
Av Odd Borgestrand 

Det mener prosjektleder og VA-nestor Christen Ræstad, som har vært en aktiv debattant og ordstyrer under seminaret om økonomi og effektivitet i VA-sektoren, som arrangeres på Gardermoen.
Tekna og Norsk Vann som har samlet 85 deltakere, der ropet etter mer effektive måter å arbeide på var ganske unisont fra bransjens egne folk. 

-Kommuner og andre ledningseiere, rådgivere, konsulenter, leverandører grossister og selvfølgelig forskere bør ha en felles målsetting om å øke effektiviteten og få mer ut av hver enkelt krone i en sektor som sliter med et stort etterslep. 

Nye retningslinjer
-Vi må også jobbe annerledes enn de statlige retningslinjene. En del statlige retningslinjer for VA-sektoren er i dag selvmotsigende, understeker Ræstad overfor VVS aktuelt.
Ræstad ønsker at Norsk Vann kan lage VA-familiens nye retningslinjer og få disse gjennom som nye spilleregler og et nytt samordnet regelverk i Norge.
Norsk Vann er eneste organisasjon i Norge som har den nødvendige autoritet og faglige tyngde som behøves. Det er helt unødvendig at hver enkelt kommune skal snuble seg gjennom et villniss av regler og forskrifter. 

Realisere forskningsrapporter
-Vi må løfte opp viktige spørsmål og faktisk iverksette alle de forskningsrapporter som nå ligger i ulike skuffer, mener administrerende direktør Arne Christian Vangdal i Breivoll Inspection Technologies AS. Han er en av ni fagpersoner som sitter i Norsk Vanns nye samfunnsutviklingskomité. Denne komiteen skal arbeide med generelle rammevilkår for VA-sektoren, organisering, økonomi, og ha et spesielt fokus på bedre VA.

Det har i mange år vært truet med en kollaps i norsk ledningsnett, men Christen Ræstad tror ikke på noe ragnarokk eller kollaps for norske vann- og avløpsledninger.
-Det har vi hatt som skrekkscenario de siste 30 årene. Vi har spilt den plata mange ganger, men er fortsatt i live. 
-Vi må erkjenne at VA-sektoren ikke er den mest innovative. Vi vil ikke vinne noen priser på dette feltet, selv om vi tar i bruk nye metoder. Hele VA-familien må ta ansvar for å få inn nye holdninger, sier Ræstad. 

For mange normer
-Det er femti ulike VA-normer rundt om i norske kommuner, hevder leder for Maskinentreprenørenes Forbund i Telemark, Rolf Aafoskaas. Han er bekymret over at det utdannes alt for få VA-fagfolk. Det utdannes 30 ingeniører og 25 sivilingeniører innen VA-fag i Norge, og det er et stort sug i hele bransjen etter kvalifiserte fagfolk, sier han til VVS aktuelt. 

Fyldig reportasje fra konferansen i neste utgave av VVS aktuelt