Seneste tilskudd i Swegons «trofesamling» kom i april, under Kanadas største messe for mekanikk og elektronikk, MCEE. ADAPT Parasol tok hjem prisen for nye produkter i kategorien «Heating and/or cooling hydronic appliances».
– MCEE-prisen er absolutt et bevis på at våre anstrengelser for å utvikle inneklimabransjen blir lagt merke til av markedet, sier Jonas Åkesson, produkt- og markedssjef i Swegon.
– Flere og flere oppdager hvordan ADAPT Parasol sørger for energieffektivisering og samtidig et godt inneklima, mener Åkesson.
Allerede i 2007 ble originalutgaven av Parasol hedret med «Stora Inneklimapriset», for så året etter å bli gjort stas på under GAIA awards i Dubai.
Parasol-serien har gradvis blitt forbedret og videreutviklet, og i 2014 oppnådde Swegon ADAPT Parasol å komme til finalen i britiske «Air Movement Product of the year».
Om Swegons Parasol-serie:
• Parasol er samlebetegnelsen på en produktserie bestående av komfortmoduler. Modulene er utformet for å komplettere hverandre og sammen skape optimal romkomfort.
• Komfortmodulene har en grunnfunksjon som er nær beslektet med klimabaflenes grunnfunksjon. Forskjellen er først og fremst at komfortmodulen distribuerer luften i fire retninger i stedet for to. Dette maksimerer arealet for blanding av tilført luft med romluften, noe som gjør at man kan ta ut høy effekt uten å bruke mer plass i taket enn nødvendig.
• Komfortmodulene er dessuten optimert slik at den tilførte luften blandes raskt med romluften, noe som gir bedre komfort i rommet. Ved oppvarming kan man med fordel dra nytte av denne teknikken for å kunne tilføre varme langs taket.