Varme og energi

Ønsker energicampus i Trondheim

Illustrasjonsbilde (SINTEF)
Illustrasjonsbilde (SINTEF)
08.04.13: SINTEF stiller seg i spissen for et forsøk på å etablere en energiforskningsklynge med internasjonale dimensjoner. Sammen med NTNU og forskningsavhengige selskaper ser SINTEF for seg en energilandsby plassert i området Lerkendal/Sorgenfri i Trondheim.
Det åpner seg nye muligheter for bruk av området når bussparkeringen på Sorgenfri flytter ut, og Trondheim kommune ser for seg at det kan bli plass til både energilandsby, bedriftsetableringer og et eventuelt samlokalisert NTNU-campus langs innfartsåren mot sentrum. 

Kommunen inviterte nylig tomteeiere og aktuelle aktører til en workshop for å diskutere muligheten for å gjøre området til et storstilt utstillingsvindu for energiforskning, og legge grunnlaget for mer konkrete planer i tråd med interessene til kunnskapsinstitusjonene og byen.

Det ble blant annet trukket frem at teknologisk innovasjon i dag ofte finner sted i slike klynger, at oppbygging av attraktive miljøer tiltrekker seg de største talentene, og at en gjennomtenkt arkitektur kan gjøre en energilandsby i Sorgenfriområdet til et landemerke i byen.