– Arbeidstilsynet dukker opp hos cirka 15.000 bedrifter hvert år. Rundt regnet tilsvarer dette én av 17 virksomheter. De fleste besøkene er planlagte og varslet per brev. Uanmeldte tilsyn skjer som regel på bakgrunn av tips, forteller Steinar Fjeldstad, kvalitets- og HMS sjef, Würth. I tillegg gransker Arbeidstilsynet alle alvorlige arbeidsulykker som skjer på norske arbeidsplasser.
Fokus på håndverkere
En del av Arbeidstilsynets virksomhet er organisert i satsinger, der de gjennomfører egne inspeksjoner i spesifikke bransjer eller med spesielle arbeidsmiljøfaglige tema på agendaen. Ikke så rent sjelden er det håndverkerbransjer som blir valgt ut. Som et eksempel valgte Arbeidstilsynet i juni 2017 å sette et spesielt fokus på fallulykker i forbindelse med arbeid i høyden på byggeplasser. De stanset arbeidet på 132 av 336 byggeplasser, altså 2 av 5.
Grunnene til at Arbeidstilsynet er opptatt av forhold på arbeidsplasser hvor det utføres håndverk er flere:
- Risikoutsatte yrker – krevende arbeidsforhold og arbeidsutstyr.
- Høy andel utenlandske arbeidere – stiller strengere krav til arbeidsgivere, blant annet opplæring.
- Utenlandske arbeidere har en høyere grad av ulykkesrisiko og tilfeller av sosial dumping.
- Håndverkerbransjer har gjennom årene hatt et ufordelaktig renomme når det gjelder å følge reglene rundt lønn, skatt og arbeidsmiljø.
Dette ser arbeidstilsynet etter
- Gyldige arbeidskontrakter for alle dine ansatte som viser at dere følger reglene for arbeidstid, lønns- og arbeidsvilkår.
- Dokumentasjon som viser at dine ansatte har fått nødvendig opplæring og øvelse i sikker bruk av arbeidsverktøy og utstyr, og at de har forstått opplæringen.
- Noen typer opplæringer og kontroller på utstyr krever at du bruker sertifiserte leverandører. Du skal kunne legge fram dokumentasjon på at dette er i orden på din arbeidsplass.
- Sikkerhetsdatablader (tidligere kalt HMS-blader) som inneholder informasjon om stoffets egenskaper og anbefalte vernetiltak ved bruk av kjemikalier. Både i forskrift om utførelse av arbeid og i Arbeidsmiljøloven er det krav om at virksomheter skal ha et stoffkartotek for kjemikalier, og at dette må være oppdatert til enhver tid.
– Husk at Arbeidstilsynets oppgave er å sikre gode og trygge arbeidsplasser! Driver du seriøst og har et aktivt og bevisst forhold til HMS har du lite å frykte ved et tilsyn, selv om du har noen mindre mangler, understreker Fjeldstad.