Vann- og avløpssektoren
er berørt av miljøgiftsutfordringen på følgende måter:
Vannverkene har i oppgave å produsere drikkevann av god kvalitet til befolkning og næringsliv. Vannkilder som brukes til drikkevannsformål må ha best mulig kvalitet og ikke være forurenset av miljøgifter.
Avløpsverkene
behandler avløpsvann fra befolkning og næringsliv og slipper renset vann ut til vassdragene og bruker slammet fra renseprosessen som gjødsel og jordforbedringsmiddel. Avløpsvannet bør ha lavest mulig innhold av miljøgifter, da mange miljøgifter ikke fjernes ved renseanleggene, men vil følge med behandlet utslippsvann eller slam til miljøet.
Vann- og avløpssektoren,
representert ved interesseorganisasjonen Norsk Vann, har på denne bakgrunn anbefalt at miljøgiftene bør stoppes ved kilden, det vil si gjennom produktregulering og industrikontroll.
Arbeidet med å stoppe miljøgiftene ved kilden må prioriteres høyt, blant annet for å sikre en fortsatt bærekraftig bruk av slam som ressurs.
Det er behov for å stanse utslippene av kjente, prioriterte miljøgifter og samtidig forebygge mot bruk av nye kjemikalier og stoffer som kan være helse- og miljøskadelige. For eksempel er det stor kunnskapsmangel om helse- og miljøeffektene av nanoteknologi/nanoprodukter og mange kjemikalier vi finner i vanlige forbrukerprodukter. Overvåking av miljøgiftsinnholdet i avløpsvann og slam vil gi svar på hvor vellykket kampen mot miljøgifter er, mener Norsk Vann.
I morgen har Miljøgiftsutvalget og Norsk Vann invitert til pressekonferanse der det blir redegjort for utvalgets mandat og arbeid og de innspill som er kommet fra Norsk Vann. Det blir også omvisning på VEAS-anlegget på Slemmestad.