20.01.09 Statkraft åpner i dag Rødberg kraftverk i Buskerud. Kraftverket utnytter fallet mellom to eksisterende anlegg og vil produsere nok til å dekke strømforbruket til 800 husstander.
Bildet: Rødberg kraftverk utnytter fallet mellom kraftstasjonene Nore 1 og Nore 2, og åpner i dag. Foto: Nore Energi.
– Rødberg kraftverk er et fremtidsrettet prosjekt som viser den nye og miljøvennlige måten å utnytte vannkraften på – skånsom mot naturen og mer effektiv enn før. Dette kraftverket illustrerer på en god måte at det fortsatt er mye å hente fra våre rene og fornybare vannkraftkilder, sier konserndirektør i Statkraft, Siri Hatlen.
Kraftverket utnytter 60 prosent av fallet mellom de to kraftstasjonene Nore 1 og Nore 2 ved å benytte minstevannføringen fra Rødbergdammen. Kraftverket har en installert effekt på 2,9 MW og en gjennomsnittlig årlig produksjon på 15,5 GWh.
Statkraft er i dag den største aktøren på fornybar energi i Europa og driver til sammen 213 vannkraftanlegg, hvorav 143 ligger i Norge. Utbyggingen av Rødberg kraftverk er i tråd med myndighetenes og Statkrafts ønske om å oppruste og utvide eksisterende vannkraftanlegg. I Norge jobber selskapet med en rekke prosjekter innen vannkraft som totalt vil kunne øke landets kraftproduksjon med rundt 2 TWh – nok til å dekke strømforbruket til 100 000 husstander.