Varme og energi

Stor tro på PU-lineren

Bildet: Øyvind Enger gikk inn i NCC fordi han ønsket et sterkt selskap som kunne gi ham muligheter til å utvikle nye metoder for rørfornying uten graving
Bildet: Øyvind Enger gikk inn i NCC fordi han ønsket et sterkt selskap som kunne gi ham muligheter til å utvikle nye metoder for rørfornying uten graving
09.02.09: Gründer og anleggsleder Øyvind Enger har gjort det meste innen gravefrie metoder, bedre kjent som NoDig. I Skandinavisk sammenheng er det få som kan måle seg med hans erfaringer og kompetanse. I dag er det NCC som nyter godt av hans kompetanse og entusiasme.

Av Odd Borgestrand

Enger har selv vært med å utvikle den såkalte PU-lineren i Skandinavia. 
PU-liner er et belegg av polyuretan som sprøytes  på innsiden av vannledninger. Avhengig av tykkelse kan belegget dimensjoneres som innvendig korrosjonsbeskyttelse eller som et tykkere belegg som kan oppta belastninger i vannrøret. PU-belegget vil også tette mindre hull i vannledningen. PU-belegget er en tokomponent herdeplast med god holdbarhet og høy fleksibilitet.

PU-liner kan benyttes i rør med innvendig diameter fra 100-700 millimeter. Metoden er utviklet i England og i Norge, og har vært benyttet i Norge siden 2006. Det er hittil utført ca. 15 000 meter slik ledningsrenovering i Norge.

Hele artikkelen om VA-gründeren kan du lese i siste utgave av VVS aktuelt.