Hver høst hylles de beste suksesshistoriene fra norsk næringsliv, og Innovasjon Norge deler ut 800 000 kroner til de mest innovative i landet.
Denne uken ble Reodor-prisen, internasjonaliseringsprisen, Den Nasjonale bygdeutviklingsprisen og Reiselivsprisen delt ut under Skaperkraft i regi av Innovasjon Norge og Ernst&Young.
Reodorprisen er Innovasjon Norges nyskapingspris som skal gå til en som tør å tenke nytt og realisere det. I år var det Innotech Solar fra Narvik som vant denne prisen. Nordlandsbedriften har vært først ute med en teknologi for å reparere defekte solceller, og juryen fremhever at Innotech Solar har vist stor evne til innovasjon på flere områder med sitt forretningskonsept. Den mener også at de er et godt eksempel på hvordan innovasjon skaper muligheter. Selskapet omtaler seg selv som «greener than green» og har rundt 100 ansatte.
Vinneren av Reiselivsprisen 2010 var Juvet Landskapshotell, som har gjort seg bemerket med sine svært særegne hotellrom utformet som bokser med store vindusflater plasert midt ute i naturen. Hotellet beskrives som en harmonisk drøm i vill natur.
– Gründeren Knut Slinning har satset offensivt og står som et forbilde for andre som ønsker å være innovative i Norge, fremhevet Reiseivsdirektør Per Arne Tuftin under prisoverrekkelsen i Folketeateret.
Bakeriet i Lom fra Oppdal som juryen mener har klart kunsten å forene matkultur med god forretningsdrift, vant den Nasjonale Bygdeutviklingsprisen. Internasjonaliseringsprisen gikk til Appear TV AS fra Oslo, som lager utstyr som bringer TV-signalene hjem til millioner av husstander verden over.