Av Bjørn Laberg
Verdien av prosjektene anslås til 4 millioner kroner.
Flåtten barnehage:
Vannbåren oppvarming går per i dag til romoppvarming (gulv/radiator) og til varmebatteri. Maksimalt effektuttak er i senere tid ca 50 kW. Eksisterende el-kjel er 98 kW. Det er 230 V elektrisk anlegg i barnehagen. SD-anlegget er fra EM-systemer (Laugstol).
Grønli skole:
Vannbåren oppvarming går per i dag til romoppvarming (gulv/radiator) og til varmebatteri. Maksimalt effektuttak er i senere tid ca 75 kW. Eksisterende el-kjel er 75 kW. Det er 230 V elektrisk anlegg i skolen. SD-anlegget er fra Pascal.
Litt fra kravspesifikasjonen:
• Varmepumpe skal også levere energi til forvarming av varmt tappevann. Forvarmingen skal være fra tur varmepumpe med forvarmingstank med spiral og tilbake på tur linje. Det må monteres pumpe for sirkulasjon via forvarmingstanken.
• Eksisterende oljekjel fjernes og deponeres til godkjent mottak for å frigjøre plass til varmepumpe inkl. diverse utstyr. Kuldemediet skal ha GWP-verdi (20 år) lavere enn 150. Det kan leveres flere mindre varmepumper i løsningen, men de skal i så fall ha intern laststyring for jevn fordeling av driftstid.
• Varmepumpe skal tilknyttes byggets SD-anlegg der alle data fra energimålere fremkommer og SCOP kan beregnes. Kommunikasjon mellom SD-anlegg og varmepumpe skal muliggjøre f.eks. drifts- og feilindikering og endring av setpunkt for utgående vanntemperatur.
• Eksisterende el-kjele skal benyttes til spisslast. Det er entreprenørens ansvar å dimensjonere varmepumpen(e) etter ca 80-90 % av oppvarmingsbehovet (romoppvarming inkludert varmebatterier, samt forvarming av tappevann)
• Brønnpark skal etableres i anvist område og med 20 meter gjennomsnittlig avstand mellom brønnene. Effekt- og energiuttak må kunne dokumenteres ved hjelp av termisk responstest (TRT) for å dokumentere at brønnparken er dimensjonert med det nødvendige antall brønner og brønndybder i forhold til effekt-/energibehovet.
Tiltakshaver: Porsgrunn kommune
Tilbudsfrist: 22. mai 2023
Verdi: 4 millioner kroner
Jobber du mot prosjektmarkedet og ønsker å komme tidlig inn i prosjektene?
Byggfakta kartlegger alle byggeprosjekter i Norge og viser resultatene via tjenesten Byggfakta SMART.