Nyheter

Vannet må kokes i Molde

23.06.08: Innbyggerne i Molde må koke vannet etter at det er påvist lave verdier av E. coli-bakterien i drikkevannet. 3 dager er nå gått uten at kommunen er kommet med friskmelding.

                                                                                                                                         Bildet: Idyllisk i Molde, men nå må byens innbyggere koke vannet inntil videre.

Av Odd Borgestrand

Molde kommune gikk fredag ettermiddag ut med en pressemelding der de anbefalte sine innbyggere til å koke vann som skal brukes til drikke, matlaging og tannpuss i minst 3 minutter. Lave verdier av E. coli-bakterien er påvist etter prøver fra Bolsønes- og Langmyra området. Det kom fram av ordinære oppfølgingsprøver av drikkevannet.

– I samråd med Mattilsynet og ut fra føre var-prinsippet anbefales det å koke drikkevannet. Dette gjelder abonnenter som får vann fra Sentralvannverket Hindalsrøra, det vil si området vest for Årø industriområde inkl. Nordbyen, skriver kommunen i en pressemelding. I praksis er hele byen dermed avhengig av å koke vannet.

– Vi har satt i verk spyling og klorbehandling. Klor tar knekken på slike bakterier, sier avdelingsleder Kjell Inge Reiten i Molde kommune til Rbnett.

Han forteller at de nå vil ta prøver fra alle deler av byen, slik at noen områder kanskje kan friskmeldes. Over helga vil de ha de første resultatene. Mandag morgen var det fortsatt ikke kommet noen friskmelding av vannet på kommunens hjemmesider.