22.10.08: VVS-bransjen sitter i en nøkkelrolle når det gjelder vannsikring og tilførsel av vår viktigste ressurs – vann. I større byer ute i verden ser man nå at vann leveres i forskjellige kvaliteter. Et rør leverer drikkevann, et vaskevann og et tredje rør leverer hagevann.
Bildet: Ny vannledning etableres i på Kråkerøy i Fredrikstad etter en rekke ledningsbrudd. Foto: Odd Borgestrand
vvs:visjon er den nye bransjekonferansen vvs:visjon setter søkelys på mer enn bare de tekniske aspektene ved VVS-bransjen. Under åpningsdagen på VVS-dagene blir temaet vannsikring tatt opp til debatt. Arrangørene har invitert mannen bak TV-serien ”En reise i vannets historie”, Terje Tvedt, fra Universitetet i Bergen til å snakke om vann i et VVS- perspektiv.
Utviklingen
av kloakksystemer og vanntilførsel gjennom rør har betydd mer for menneskets helse enn utviklingen av det moderne helsevesenet.
Med andre ord kan VVS-bransjen se seg selv i en mye større sammenheng enn at vi monterer en vask eller et toalett hos fru Hansen. VVS-bransjen har all mulig grunn til å se på seg selv som en viktig global ”velgjører”. Denne kunnskap som mange i vår bransje ikke tenker på, eller vet om, kan gi VVS-bransjen et fortjent løft. Vi er mer visjonære enn vi selv tror.
Med en annen holdning til hva vi egentlig driver med kan vi komme oss noen steg videre, den imagen bransjen har i dag kan bli betydelig styrket gjennom å spre kunnskap om oss selv og vår viktige historie.
Hva gjør vår bransje for å sikre kvaliteten på vannleveransene i Norge, er spørsmålet arrangørene tar opp.