Ventilasjon

Ziehl-Abegg med nytt utviklingssentrum

01.07.08: Den ledende tyske fabrikanten av vifter og motorer, Ziehl-Abegg, presenterte seg på sin beste side da foretakets nye utviklings- og testanlegg, Invent, ble innviet i sydtyske Künzelsau i slutten av mai.


Bildet: Ziehl – Abeggs adm. dir sverige Henric Johansson


I fjor økte Ziehl-Abegg omsetningen med 12 prosent til 303 millioner euro, hvilket i følge styrets leder, Peter Fenkl, er ny rekord. Av omsetningen går ca fem prosent til utvikling og forskning.
– Med tanke på at konkurransen i regionen og ute i verden tilspisser seg, har vi all anledning til å være meget fornøyde, sa Fenkl idet han sammen med Künzelsaus borgemester, Volker Lenz, klippet snoren til det nye utviklingssenteret. 
I det nye senteret testes både nye og brukte vifter. Hittil har det tatt ca seks måneder før kundene har fått sine vifter testet. Ziehl-Abegg regner med at ventetiden nå kommer til å minske. 

Har investert
Drøye 13 millioner euro har bedriften investert i den nye 100 meter lange og 45 meter brede bygningen. Her kommer 120 ingeniører til å forske og utvikle vifter og motorer. – Nesten alt i denne bygningen er større og bedre enn hva vi hadde tidligere, sier Peter Fenkl, og henviser til uttalelser fra bransjekjennere som bekrefter at bygningen inneholder verdens mest moderne og største kammer. 


Det nye teknologisenteret
I det nye teknologisenteret testes de nyutviklede motorenes lydnivå og viftenes luftstrømmer. I følge bygningens ingeniører kan utviklingen av nye vifter og motorer bidra til minsking av energiforbruket med hele 60 prosent.
I følge bedriften drives en såkalt AC-motor av vekselstrøm som gir signaler til vekslende magnetiske felt inne i motoren som får den til å rotere. En stor del av den tilføyde energien leder til varme. 

Kilde: VVS Forum, Sverige.