Solenergidagen er en del av de europeiske solenergidagene, Solar Days, og arrangementet i Oslo vil sette fokus på solenergi i Norge og Europa der det er sterk internasjonal konkurranse i et raskt voksende marked, heter det i en pressemelding fra OREEC.
Etter at generalsekretær Jo Gjessing i Norsk solenergiforening har ønsket velkommen vil deltakerne få en innføring i regjeringens visjoner for solenergi. Det er statssekretær Heidi Sørensen i Miljøverndepartementet som blir regjeringens representant på konferansen.
Hjemmemarkedet
Solenergi for et norsk hjemmemarked blir også et viktig tema.Økonomisk og praktisk erfaring fra verdens største fjernvarmeanlegg i Ærø, Danmark vil bli presentert av driftsleder Leo Holm, Marstal Fjernvarme, før daglig leder Frank Savik i Akershus Fjernvarme spør om solvarme har noen framtid innen norske fjernvarmeanlegg.
Professor Anne Grete Hestnes fra NTNU vil ta for seg arkitektoniske løsninger for bygningsintegrert solenergi og sine visjoner for framtiden mens Enova er representert ved spesialrådgiver Sverre Heimdal for å gi bakgrunn for og erfaringer fra Enovas støtteprogram for solvarme.
Finanskrisen
Senior finansanalytiker Einar Strømstad, First Securities trekker inn finanskrisen og uroen i verdensmarkedet, og hvilke konsekvenser dette får for det internasjonale PV-markedet, før det igjen blir plass til visjoner og teknologiske utsikter for framtida i foredraget av senterleder Erik S. Marstein ved IFE
OREEC ønsker å bidra til å skape aktiviteter innenfor kompetanse/utdanning, forskning og utvikling, kommersialisering, internasjonalisering, profilering, myndighetskontakt, møteplasser, prosjektrettede virkemidler, og rekruttering til nettverket.