Som internasjonal systemleverandør er det nærmest en selvfølge for oss at vi skal stå til disposisjon for våre kunder i alle markeder. Det er kundene vi lever av, og de skal vite at det vi leverer er originalvarer med topp sikkerhet og pålitelighet i alle ledd. Vi mener vi er blant de aller beste innen bygningsteknikk, men det har vi dessverre ikke fått muligheten til å bevise i særlig stor grad i det norske markedet, sier administrerende direktør i Viega Nordic, Finn Bøye Nielsen til VVS aktuelt. Han fyrer løs salver mot de norske grossistene, som han mener tenker mer på seg selv enn på sine kunder.
Må ta et valg
Derfor må vi nå ta et valg om hvordan vi skal forholde oss til det norske markedet. Det er absolutt ikke tilfredsstillende for oss at to dominerende grossister skal bestemme at nordmenn ikke skal få muligheten til å benytte seg av våre verdensledende produkter. Den tredje grossisten gjør et forsøk, men er for liten til å gjøre seg gjeldende.
Stengte dører
-Vi har jobbet i mange år med å banke på døren til norske grossister. Vi vet vi har rett til å være i markedet. Derfor slutter vi nå å banke på de lukkede dører hos Ahlsell og Brødrene Dahl, og så forhandler vi nå i stedet med andre aktører i det norske markedet, sier en fortsatt kampvillig Viega-direktør.
Brødrene Dahl
-Prinsipielt ønsker vi i BD å være en ”distribusjonskanal” for alle bransjens produkter.
Problemet er at antall leverandører og produkter som ønsker innpass på det norske markedet er voldsomt økende. Det sier administrerende direktør i Brødrene Dahl, Arne-Erik Olsen i en kommentar til angrepene fra Viega-direktøren.
-Økonomi setter grenser for hvor mange ”like” sortiment vi kan lagerlegge og distribuere. Vi er derfor i økende grad tvunget til å si nei til leverandører hvor vår vurdering er at produktene ikke tilfører bransjen økonomiske eller tekniske fordeler utover det som allerede eksisterer, sier Olsen.
Hele artikkelen kan du lese i VVS aktuelt som straks kommer i postkassene