Han sier dette i forkant av den store svenske vannmessen som åpner I Stockholm på tirsdag.Dagens kloakksystemer er ikke laget for å håndtere dagens data enten det er å ødelegge rester av giftutslipp, til en elegant måte å skille plantenæring fra uønskede stoffer eller håndtere klimagassutslipp. Derfor må vi investere i utvikling, sier Bengt Hultman.
Avgiftsøkning og eksport
Han er overbevist om at både spørsmålet om fosfor rester kan løses uten store kostnader. Han hevder at en avgiftsøkning i kloakkavgiftene på 20 prosent er tilstr4kkelig for å utvikle en teknologi som holder tritt med de grunnleggende krav til kvalitet når det gjelder miljøspørsmål, og han mener skandinavisk VA- industri her kan generere store eksportinntekter.
Mer utadrettet
For å tiltrekke kvalifiserte medarbeidere må VA bransjen bli betydelig mer utadrettet.I takt med stigende råvarepriser og teknologiutvikling vil trolig mer og mer å trenge inn i avløpsvannet, og vi må se på dette som en ressurs og ikke en belastning. Hultman mener VA-folket må endre sin holdning til utviklingspotensialet og bli langt mer aktive i sin forskning og utvikling. Myndighetene må også ta et sterkere ansvar og ikke overlate alt ansvar for utviklingen til kommersielle selskaper, sier han til VVS aktuelt.
VA-messen i Stockholm varer fra tirsdag 22 til torsdag 24.september og finner sted i Stockholmsmässan. Det er Svensk Vatten som står som hovedarrangør.