Varme og energi

Mange mangler fyringsalternativer

Bildet: I en stor andel av norske boliger er man helt avhengig av strøm for å få varme. (Foto: Nordpeis)
Bildet: I en stor andel av norske boliger er man helt avhengig av strøm for å få varme. (Foto: Nordpeis)
15.12.10: En av fire norske boliger har kun strøm som oppvarmingskilde, og antallet øker.
Av Birgitte Henriksen

Det viser en undersøkelse fra NBBL.

– Svært mange her i landet mangler alternativer til strøm når de skal holde varmen. Det gjør dem sårbare for strømbrudd og svingninger i strømprisen, sier administrerende direktør Hege Skinner i NBBL i en pressemelding. 

Påvirker ikke investeringene
I undersøkelsen har 13000 boligbyggelagsmedlemmer over hele landet svart på spørsmål om hvordan de varmer opp boligene sine. Halparten av medlemmene bor ikke i borettslag. Blant de spurte svarer 26,5 prosent at strøm er den eneste oppvarmingskilden deres. 

Denne andelen har økt de siste årene; tall fra Statistisk sentralbyrå viser at 23,5 prosent av boligene bare hadde strømfyring i 1990.
– Til tross for at det er et nasjonalt mål å redusere bruken av elektrisitet til oppvarming av boliger, ser vi at dette ikke påvirker investeringene i ekstra oppvarmingssystemer. Det må bli flere boliger der folk kan skifte mellom ulike varmekilder, sier Hege Skinner. 

Politisk mål
Blant dem som bare har en varmekilde i huset, er strøm det vanligste. Åtte prosent har vannbåren varme som eneste oppvarming.
– Vi ser at så mange som fire av ti norske boliger bare har én varmekilde. Andelen har faktisk ikke endret seg særlig siden 1950-tallet. Forklaringen er trolig at det har vært et politisk mål å knytte alle til strømnettet og at strøm har vært billig i Norge, sier Skinner. 

Etterisolering
Men også de siste ti årene er det mange boliger som er bygget uten flere oppvarmingssystemer.

– Årsaken er ikke lenger at strøm er billig, men at det er dyrt å installere alternative oppvarmingssystemer. De tekniske kravene til boliger har blitt strengere, slik at det trengs mye mindre strøm og energi til oppvarming. Utbyggerne har ikke prioritert installering av en ekstra varmekilde. 

Hun mener at løsningen for boligeiere som sliter med strømregningen i eldre hus og leiligheter, ikke nødvendigvis er peis eller vedovn. 
– I boligblokker og konsentrert bebyggelse kan etterisolering og det å bytte ut gamle vinduer bidra til å redusere strømregningen, påpeker Skinner. 

SLIK FYRER VI:

83 prosent av norske boliger bruker elektrisk strøm til oppvarming. 
26 prosent har strøm som eneste varmekilde. 
38 prosent har bare ett oppvarmingssystem i boligen. 
46 prosent av boligene har to oppvarmingssystemer, mens 15 prosent av boligene har tre varmekilder. 
52 prosent har peis eller vedovn. 

Andelen boliger som har peis eller vedovn varierer mye mellom fylkene. I Oslo kan bare én av fire fyre med ved. I Finnmark har hele 77 prosent peis eller vedovn.