Nyheter

Fornøyd med fjernvarmesatsing

Bildet: Fornybare energikilder blir en stadig viktigere del av Stavanges energiforsyning. (Foto: Birgitte Henriksen)
Bildet: Fornybare energikilder blir en stadig viktigere del av Stavanges energiforsyning. (Foto: Birgitte Henriksen)
16.05.11: I 2003 forberedte Lyse Energi oppstart av sin nye storsatsing med leveranse av naturgass til oppvarming av vann til Stavangers fjernvarmenett. Erfaringene så langt er bare positive.
Det mener kommunalråd i Stavanger og styremedlem i Lyse Energi, Odd Kristian Reme.

Anlegget ble satt i drift i 2004.
– Utbygging av fjernvarmenett gjør det mulig å ta i bruk fornybar varme basert på flere energikilder, sier områdeleder i Enova på fornybar varme, Helle Grønli til enova.no.

– Det er gledelig å se hvordan fornybare energikilder som energigjenvinning fra avfall og biogass blir en stadig viktigere del av Stavangers varmeforsyning, sier Grønli. 

I startgropen
Reme sier til nettstedet at det var samfunnsmessige vurderinger som lå til grunn for satsingen, men at den også ble mer økonomisk lønnsom enn antatt.

– Vi er veldig stolte over det arbeidet som er gjort på energisiden i Stavanger, men vi føler oss likevel fortsatt i startgropen i det viktige arbeidet som står foran oss i fortsatt utvikling av alternative energiløsninger. I dag er vi i gang med å bygge vår  andre kraftlinje for fjernvarme, om 10 år skal vi være i gang med den femte. Og der fjernvarme ikke når fram skal satsingen på passivhus være på plass, sier Reme.

Miljøvernsjef i Stavanger sa i 2003 at energifleksibilitet var viktig for kommunen, Som en direkte følge av Som en direkte følge av gassnettet kan man nå også ta i bruk biogass til oppvarming. Dermed ble effekten av satsingen enda viktigere. 

– Naturgassen har også i stor grad bidratt til å redusere bruken av olje til oppvarming, noe som understreker betydningen av å se energiløsningene i sammenheng, sier Olav Stav.

– Vi samarbeider nå med ytterligere seks kommuner rundt Stavanger for å utarbeide en ny regional varme- og energiplan der type varme- og energiløsning som skal velges for de ulike delene av regionen skal fastlegges, opplyser Stav.  Denne planen skal være ferdig i løpet av 2011.

Effekt for folk flest
– For folk flest betyr fjernvarmesatsingen i Stavanger at de i dag stort sett bare bygges boliger og næringsbygg med vannbårne varmesystemer, sier Stav.

– Pilotprosjektet med boligutbyggingen på Hundsvåg fra 2003 der målet var reduksjon i bruk av el-energi til oppvarming med 50 prosent er blitt retningsgivende for alle nye boligområder siden, opplyser han.

– Vi trenger Enovas kompetanse og ressurser til arbeidet videre, og gleder oss til fortsatt utvikling av Stavangeregionens klimavennlige varmesystemer, avslutter Olav Stav.