Prosjektet er toårig og går i regi av Skogselskapene i Trøndelag og Namdal. Hovedmålet med prosjektet er å bidra til å skape entusiasme og gi kunnskap rundt skog, trebruk og bioenergi i en klimasammenheng blant ungdomskoleelever, lærere og rådgivere. I 2011 har nærmere 1550 elever og 100 lærere vært involvert i de ulike aktivitetene, noe Skogselskapene er godt fornøyd med.
Sentralt i prosjektet står ulike undervisningspakker med fokus på trebruk og bruk av bioenergi som viktige tiltak mot et klima i endring. Der er utarbeidet tre nye undervisningspakker som er godt forankret i kunnskapsløftet og som dekker læringsmål innenfor flere fag. Skolene har respondert positivt på tilbudet. De henter gjerne inn kompetanse utenfra så lenge de har tid i en ellers hektisk skolehverdag.
I korttekst har elevene lært hvordan CO2 bindes i skogen gjennom fotosyntesen, og hvordan vi kan nyttinyttiggjøre oss av biomassen enten til oppvarming eller ved å lagre CO2 i bygninger/konstruksjoner av trevirke. Så langt har bioenergikursene vært de mest etterspurte med over 30 gjennomførte opplegg.
Prosjektet startet 1. januar 2011 og blir støttet av Fylkesmannen i Nord-Trøndelag og Nord-Trøndelag Fylkeskommune.