Nyheter

Energisparepris til studenter

Bildet: F.v.: Styreleder Amund Aarvelta i SiT
Bildet: F.v.: Styreleder Amund Aarvelta i SiT
07.05.12: Av ni kandidater var det Studentsamskipnaden i Trondheim som ble tildelt Trondheim kommunes energisparepris for 2012.
For sjette året på rad har Trondheim kommune delt ut sin energisparepris. Prisen blir hvert år delt ut til en virksomhet eller aktør som i løpet at de fem siste årene har gjennomført framtidsrettede energisparetiltak til bygninger, anlegg eller industri i Trondheim, melder studentavisa «Under dusken».

Inspirasjon til videre arbeid
Hensikten med å dele ut prisen er for Trondheim kommune å hedre aktører som bidrar til å redusere energibruket i byen.
Administrerende direktør Knut Solberg i Studentsamskipnaden i Trondheim (SiT) er glad for at deres arbeid med energi og miljø blir satt pris på av andre.
– Det betyr mye for oss å få denne prisen. I SiT har vi hatt et stort fokus på energi og miljø i mange år. Vi er fornøyd med å få anerkjennelse for arbeidet vårt, og er glad for at andre setter pris på det vi gjør. Det gir oss inspirasjon til å arbeide videre med energi og miljø, sier Solberg. 

Miljøvennlig studenthverdag
I sin begrunnelse skriver juryen blant annet:
«SiT har over lengre tid arbeidet med energieffektivisering i egne bygg, både gjennom tekniske og holdningsskapende tiltak, og ikke minst ved å gå foran i boligprosjekter med bygging av både lavenergibygg og passivhus med god arealutnyttelse. SiT legger til rette for en miljøvennlig studenthverdag».

Solberg forteller at å jobbe med energi og miljø er svært viktig for samskipnaden.
– Vi er en stor aktør med et samfunnsansvar, og vet at unge mennesker er veldig opptatt av energi og miljø. Vi vil ta dem på alvor og videreføre gode holdninger med tanke på miljøet, sier han.