Vann og avløp

Advarer mot sleipe VVS- dørselgere

Illustrasjonsbilde
Illustrasjonsbilde
08.05.12: Flere huseiere har den senere tiden fått besøk av dørselgere som markedsfører vannfiltre til å montere på vannkranen. Huseiere bør være oppmerksomme på at den kommunale vannforsyningen normalt har tilfredsstillende kvalitet.
Stadig flere huseiere har blitt oppsøkt av personer som tilbyr vannfiltre til å montere på vannkraner i huset. Noen huseiere forteller at dørselgeren ble oppfattet som representant for kommunen. Andre huseiere opplevde at selgeren markedsførte vannfiltre som helt nødvendig for huseieren, fordi den kommunale vannforsyningen ikke var god nok. Andre igjen har opplevd at selgeren ikke kunne legitimere seg og har bedt om å få komme inn i huset og ta vannprøver. 

– Vi vil advare huseiere mot å stole blindt på slike dørselgere av vannfiltre, sier direktør Einar Melheim i Norsk Vann, som er interesseorganisasjon for vann- og avløpssektoren i Norge.
–De aller fleste innbyggere i Norge får vann fra vannverk som har tilfredsstillende vannkvalitet, og det er derfor unødvendig med ekstra vannbehandlingsutstyr koblet til vannkranen. Dersom huseier er i tvil om kvaliteten på drikkevannet, er det bare å ta kontakt med kommunen for nærmere informasjon, understreker Melheim.

– Vi får rapporter om at enkelte dørselgere er svært aggressive i sin markedsføring, uttaler Live Johannessen, som er virksomhetsleder for vann og avløp i Drammen kommune.
– Huseiere som blir kontaktet på denne måten, bør kreve at selgeren kan legitimere seg. Det finnes eksempler på at tyverier er begått av personer som påstår at de kommer fra kommunen og skal sjekke vannmåler eller lignende. Det er viktig å være klar over at kommunen ikke vil dukke opp slik uten forvarsel og uten å legitimere seg, sier Johannessen.