Mindre ”flombelysning” av norske hjem gir mindre energibruk, men strømsluket her til lands skyldes nok like mye feilbruk av hjemmets strømkilder. Det mener markedssjef i Elektrolux, Lene Holtan, som mener resultatet av undersøkelsen er nedslående.
I følge NVEs oversikt ligger Norge også på topp 5-listen for høyest strømforbruk per innbygger på verdensbasis. Mye av strømsluket kan skyldes slurv eller feilbruk av elektriske komponenter i huset.
– Vi har nok en del å lære for å opptre mer miljøvennlig hjemme. Nye husholdningsapparater har integrerte ENØK funksjoner som skal bidra til mer effektiv energiutnyttelse, reduserte CO2 utslipp og lavere strømregninger, sier markedssjef Lene Holtan i Electrolux Home Products Norway i meldingen til VVS aktuelt.
Feil kjeler til induksjon
Halvparten av den norske befolkningen har i dag energieffektive komfyrer med keramisk topp eller induksjon. Resultatet fra undersøkelsen viser likevel at 30 prosent av befolkningen anvender stekepanner og kasseroller som ikke er tilpasset varmekilden, sier Holtan.