VIRKET NETTOPP: Wang Long på Hong Kong Palace innrømmer at matfettet går i kloakken. -Vi har bestilt rørlegger. Fettavskilleren virket for noen dager siden, sier Long. FOTO: Erik Holand
|
-Vi har ikke oversikt over hvor mange serveringsbedrifter som finnes eller hvor mange som har fettavskillere, innrømmer Sten Terje Jørgensen i Arendal Infrastruktur til Agderposten.
Agderposten avslørte torsdag hvordan tonnevis av fett levrer seg og tilstopper kloakkrør i Arendal, fordi restauranter ikke skiller ut fettet forsvarlig.
Arendal kommune har ikke kontroll over hvilke bedrifter som skulle hatt fettavskillere.
-Ifølge kravet skal steder som slipper ut 150 gram fett per kubikk avløp installere fettavskiller. Men vi har ikke tatt noen prøver, sier Jørgensen.
Følger ikke opp
Han sier kommunen heller ikke følger opp bedriftene som har fettavskillere.
-Vi har ikke oversikt på grunn av kapasitetsproblemer. Det er også et vanskelig felt, siden vi kommer inn og pålegger ekstrautgifter til spisestedene. Vi prøver jo å spille på lag med dem, sier Jørgensen.
En tur i byen avslørte flere «fettsyndere» enn McDonalds, som har ordnet forholdene.